1951 KADRA LIGA


Prezes Klubu – Antoni Smoczyk

Kierownik drużyny – Wacław Otto

Trener – Józef Olejniczak

Mechanicy – Wacław Otto Stanisław Przybylski

 

 

 

ZAWODNICY :

      JÓZEF  OLEJNICZAK

ur.03.09.1918r. Haspe (Niemcy)
 W barwach Unii startuje od 1947r.

Kapitan drużyny

12  meczy  126 punktów

               HENRYK WOŹNIAK
               ur.01.06.1931r. Rawicz
                                    W barwach Unii startuje od 1947 r.
             8 meczy  68 punktów



STANISŁAW   PRZYBYLSKI

Ur. 19.04.1927r. Leszno

Unię reprezentuje od 1948r

6 meczy  3 punkty


                     STANISŁAW  GLAPIAK
                    ur. 18.07.1925r.Kąkolewo
                                   W barwach Unii startuje od 1950r.

       4 mecze 43 punkty

                                                                     KAZIMIERZ BENTKE

    ur.22.021932r.  Boruszewo

         Unię reprezentuje od 1949 r.

                             Dotychczas startował  w lidze okręgowej

Zbigniew Chałupczak

Ur. 04.04.1931 Inowrocław

Zaczął startować w Unii Inowrocław w 1948 roku
W sezonie tym powstały Centralne Zrzeszenia Sportowe

Siedzibą Zrzeszenia Unia zostało Leszno Zbigniew Chałupczak
jako zawodnik Unii Inowrocław został powołany do Zrzeszenia do Leszna.


Na takiej samej zasadzie co Zbigniew Chałupczak zasilili Unię Leszno
także zawodnicy z Unii Grudziądz

 


Jan Malinowski

Ur.23.04.1931 Grudziądz

Wychowanek klubu Unia Grudziądz

Startuje od 1949 roku

Starty w lidze
1949 rok  1 mecz   6 punktów

  1950 rok  4 mecze  52 punkty

         Razem 5 meczy 58 punktów

 

Startował w finale IMP  08.10.1950 r.  16 m. Up.



Jan Najdrowski

Ur.10.11.1924 r. w Mrocznie

Wychowanek klubu Unia Grudziądz

Startuje od 1946 roku

Starty w lidze
1948 rok  4 mecze  31  punktów

 1949 rok  4 mecze  21 punktów
1950 rok. 4 mecze  33 punkty

   Razem  12 meczy 85 punktów

Startował w finale IMP  23.10.1949 r. 6 m. 10 p.


 

Ryszard Gościniak

Ur. 24.04.1934 Poznań

           Wychowanek klubu Unia Grudziądz


Zbigniew Sander

Wychowanek klubu Unia Grudziądz

Startuje od 1948 roku

Start w lidze
1950 rok 2 mecze  10 punktów


Tadeusz  Białka
wychowanek Cuiavii-Unii Inowrocław 


W lidze okręgowej Unię reprezentują : 

 Tadeusz Tomaszewski
 Teodor Pogorzelski ur. 22.01. 1931 Leszno
 Leon Majowicz ur. 26.02.1932 Gronowo
 Kazimierz Majowicz  
 Stanisław Bartkowiak ur.28.02.1930 Gronówko
 
Franciszek Kutrowski ur.08.02.1932 
 Władysław Okoniewski ur. 29.01.1923r.

 

 

Z zespołu ubyli Zdzisław Smoczyk, oraz Jerzy Bartoszkiewicz zostali
powołani do odbycia Zasadniczej Służby Wojskowej w barwach
CWKS Warszawa, dołączyli do swego kloegi z drużyny 
Mariana Kuśnierka


Wczesną wiosną 1951 roku zapadły odwlekane przez rok  decyzje
co do gruntowej, wręcz rewolucyjnej reorganizacji całego polskiego
żużla. W miejsce dotychczas istniejących klubów powstały zrzeszenia.
Ideą przemian była chęć wzmocnienia słabych organizacyjnie
i sportowo klubów. Koncentracja sprzętu i zawodników w kilku tylko
ośrodkach miała w myśl założeń sprzyjać podnoszeniu poziomu,
a w konsekwencji lepszym wynikom w konfrontacjach międzynarodowych.
W pierwszej wersji miało powstać tylko sześć zrzeszeń.
Potem liczbę tę zwiększono do ośmiu, a w kwietniu Wydział Kultury
Fizycznej i Sportu Centralnej Rady Związków Zawodowych, który
przejął od teraz zarządzanie polskim żużlem, postanowił ostatecznie,
że zorganizowanych będzie 10 drużyn zrzeszeniowych.

 

Wraz ze zmianami strukturalnymi przyszły  i inne.
Zrezygnowano z formuły trójmeczy, wprowadzono dwumecze,
co okazało się posunięciem ważnym i potrzebnym, służącym
rozwojowi polskiego żużla, unowocześniającym go.
Gwałtownie rosłą liczba potrzebnych zawodników :
w meczach uczestniczyć ich miało 6 z każdej strony
plus dwóch rezerwowych, którzy nie mieli jednak obowiązkowych startów.


Zdecydowano, że mecz ligowy składać się będzie z 9 wyścigów,
aby każda para raz mogła zmierzyć się z wszystkimi duetami
zespołu przeciwnika.
Przywrócono też punktację  3 – 2 – 1 – 0.

CRZZ dysponowała w tym okresie 45 żużlowymi motocyklami.
Wszystkie zrzeszenia dostały ich po 4, pozostałych pięć zatrzymano w rezerwie.
 W sezonie 1951 po raz pierwszy wprowadzono duże numery na
przedniej części plastronów : goście mieli numery od 1 do 6,
gospodarze od 7 do 12,
rezerwowi przywdziewali plastron zawodnika, którego zastępowali.

 

 

Jak budowano zespoły?
W wielu przypadkach sprawa była prosta.
Kluby należące do tego samego zrzeszenia
przekazywały zawodników do wybranego ośrodka,
przeważnie do najsilniejszego.
Siedzibą Unii zostało, rzecz  jasna, Leszno, z uwagi na tytuł mistrza Polski.

System rozgrywania meczy ligowych 
 

1

1

2

7

8

2

3

4

9

10

3

5

6

11

12

4

1

2

9

10

5

3

4

11

12

6

5

6

7

8

7

1

2

11

12

8

3

4

7

8

9

5

6

9

10

 

DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA POLSKI

 

I runda 20.05.1951r. Leszno 
UNIA – OGNIWO Bytom 37 – 17


   OGNIWO BYTOM        17
 1  Włodzimierz Szwendrowski  2  2  2  6
 2  Ernest Czogała  0  0  1  1
 3  Ryszard Krajewski  1  2  0  3
 4   Jan Paluch  0  1  1  2
 5  Witold Kołeczek  2  1  1  4
 6  Jerzy Brendler  1  0  0  1
 R  Bolesław Puper        ns
 R  Tadeusz Debisz        ns
      UNIA LESZNO                   37
 7  Józef Olejniczak  3  3  3  9
 8  Henryk Woźniak  1  2  2  5
 9  Stanisław Glapiak  3  3  3  9
 10  Stanisław Przybylski  2  1  2  5
 11  Jan Malinowski  3  3  3  9
 12  Zbigniew Sander  0  0  0  0
 R  Ryszard Gościniak        ns
 R  Kazimierz Bentke        ns


II runda 10.06.1951 Leszno  
UNIA -  CWKS Warszawa 30 – 24

 

 

   CWKS Warszawa        24
 1  Janusz Suchecki  1  3  3  7
 2  Mieczysław Połukard  0  R  R  0
 3  Władysław Orwat  2  2  1  5
 4  Eugeniusz Wróżyński  1  1  0  2
 5  Jan Krakowiak  2  1  3  6
 6  Zdzisław Smoczyk  0  0  1  1
 R  Jan Bartoszkiewicz  1  2    3
 R          
    UNIA Leszno                     30
 7  Józef Olejniczak  3  3  3  9
 8  Henryk Woźniak  2  2  2  6
 9  Stanisław Glapiak  3  2  0  5
 10  Stanisław Przybylski  0  0  2  2
 11  Jan Malinowski  3  0  1  4
 12  Jan Najdrowski  1  3  0  4
 R  Kazimierz Bentke        ns
 R          

 

III runda 01.07.1951r.  Rybnik
Górnik – UNIA Leszno 28 – 25

nieścisłości w punktacji  

   UNIA Leszno        25
 1  Józef Olejniczak  3  3  3  9
 2  Henryk Woźniak  1  2    3
 3  Stanisław Glapiak  3  3  2  8
 4  Jan Najdrowski      1  1
 5  Kazimierz Bentke  1      1
 6  Jan Malinowski  2  1  U  3
 R  Stanisław Przybylski      U  0
 R  Zbigniew Sander        ns
   GÓRNIK Rybnik                28
 7  Alfred Spyra  2  3  3  8
 8  Paweł Dziura  3  2  2  7
 9  Daniel Baron  2    2  4
 10  Ludwik Draga    1  3  4
 11  Józef Wieczorek    2  1  3
 12  Robert Nawrocki    1  1  2
 R  Joachim Maj        na
 R          

 

 IV runda 08.07.1951r.  Warszawa  
BUDOWLANI – UNIA Leszno 25 – 29

  

   UNIA Leszno        29
 1  Józef Olejniczak  3  3  3  9
 2  Kazimierz Bentke        
 3  Stanisław Glapiak  3  3  3  9
 4  Jan Najdrowski        
 5  Henryk Woźniak  2  3  3  8
 6  Jan Malinowski        
 R  Stanisław Przybylski        
 R  Ryszard Gościniak        
     BUDOWLANI Warszawa                    25
 7  Jan Kwaśniewski        7
 8  Eugeniusz Zenderowski        
 9  Tadeusz Fijałkowski        5
 10  Władysław Kamrowski        4
 11  Władysław Wójtowicz        4
 12  Jan Sowa        
 R  Bolesław Napiórkowski        
 R  Jan Filipczak        

 
V runda  15.07.1951r.  Poznań 
UNIA – WŁÓKNIARZ Częstochowa 42 – 12


   WŁÓKNIARZ Częstochowa        12
 1  Waldemar Miechowski  0  1  1  2
 2  Bogdan Laskowski  1  0  0  1
 3  Marian Kaznowski  2  2  1  5
 4  Władysław Szulczewski  1  0  0  1
 5  Tadeusz Wiatrowski  0  U  1  1
 6  Jan Kuciak  1  1  0  2
 R  Janusz Gygier        ns
 R  Herbert Junk        ns
     UNIA Leszno                     42
 7  Józef Olejniczak  3  3  3  9
 8  Kazimierz Bentke  2  2  2  6
 9  Henryk Woźniak  3  3  3  9
 10  Stanisław Przybylski  0  2  2  4
 11  Stanisław Glapiak  3  3  9
 12  Jan Malinowski  2  1  2  5
 R  Zbigniew Chałupczak        ns
 R  Zbigniew Sander        ns

 

VI runda  05.08.1951r.  Warszawa
GWARDIA Bydgoszcz – UNIA Leszno 21 – 32

  
 

   UNIA LESZNO        32
 1  Stanisław Glapiak  1  3  3  7
 2  Jan Malinowski  0  1  0  1
 3  Józef Olejniczak  3  3  3  9
 4  Kazimierz Bentke  1  1  1  3
 5  Henryk Woźniak  3  3  3  9
 6  Zbigniew Chałupczak  1  U  2  3
 R  Stanisław Przybylski        ns
 R  Zbigniew Sander        ns
    GWARDIA BYDGOSZCZ                      21
 7  Zygmunt Garyantosiewicz   3  2  0  5
 8  Feliks Błajda  2  0  1  3
 9  Kazimierz Kurek  2  U  1  3
 10  Eugeniusz nazimek  0  2  2  4
 11  Zbigniew Raniszewski  2  2  0  4
 12  Bolesław Bonin  0  0  2  2
 R  Józef Buda        ns
 R  Jerzy Jeżewski        ns

 

 VII runda  19.08. 1951r.  Leszno 
 UNIA – KOLEJARZ Rawicz 37 – 17


 

   KOLEJARZ RAWICZ        17
 1  Florian Kapała  3  3  u  6
 2  Władysław Zieliński  0  0  1  1
 3  Marian Spychała  3  0  1  4
 4  Henryk Ignasiak  1  1  0  2
 5  Jan Siekalski  0  1  1  2
 6  Wacław Andrzejewski  1  0  0  1
 R  Władysław Szulczewski        ns
 R  Zenon Rojda        ns
       UNIA LESZNO                  37
 7  Józef Olejniczak  2  3  3  8
 8  Kazimierz Bentke  1  2  2  5
 9  Henryk Woźniak  0  2  3  5
 10  Zbigniew Chałupczak  2  1  2  5
 11  Stanisław Glapiak  3  3  3  9
 12  Jan Malinowski  2  2  2  6
 R  Stanisław Przybylski        ns
 R  Zbigniew Sander        ns


VIII runda 01.09. 1951r.  Ostrów

STAL Ostrów Wlkp. -  UNIA Leszno  22 – 32

 


 

   UNIA LESZNO       32
 1  Józef Olejniczak  3  3  3  9
 2  Kazimierz Bentke  0  0  1  1
 3  Stanisław Glapiak  2  3  2  7
 4  Jan Malinowski  0  2  3  5
 5  Henryk Woźniak  3  3  9
 6  Zbigniew Chałupczak  1  0  0  1
 R  Zbigniew Sander        ns
 R  Stanisław Przybylski        ns
      STAL OSTRÓW WLKP.                   22
 7  Stefan Maciejewski  2  2  5
 8  Ludwik Rataj  1  1  0  2
 9  Roman Wielgosz  3  2  2  7
 10  Ryszard Pawlak  1  1  1  3
 11  Marian Rejek  0  1  2  3
 12  Jerzy Błoch  2  0  0  2
 R  Mieczysław Ołodowski        ns
 R  Bonifacy Szpitalniak        ns


IX runda 16.09.1951r. Wrocław

SPÓJNIA – UNIA Leszno 19 – 33  

   UNIA LESZNO        33
 1  Józef Olejniczak  3  3  D  6
 2  Kazimierz Bentke  0  1  3  4
 3  Stanisław Glapiak  3  3  3  9
 4  Jan Malinowski  2  1  D  3
 5  Henryk Woźniak  3  3  3  9
 6  Zbigniew Chałupczak  1  0  1  2
 R  Stanisław Przybylski        ns
 R          
       SPÓJNIA WROCŁAW                   19
 7  Mieczysław Kosierb  2  2  2  6
 8  Czesław Kapała  1  1  1  3
 9  Edward Kupczyński  D  0  2  2
 10  Tadeusz Teodorowicz  U  2  U  2
 11  Jerzy Sałabuń  2  2  2  6
 12  Albin Tomczyszyn  0  0  D  0
 R  Stefan Schutzer        ns
 R          

 

TABELA KOŃCOWA

 1  ZS UNIA LESZNO  9  16 112
 2 GWARDIA BYDGOSZCZ  9  14  107
 3 GÓRNIK RYBNIK  9  14  70
 4 CWKS WARSZAWA  9 12  24
 5  OGNIWO BYTOM  9 10  31
 6 BUDOWLANI WARSZAWA  9 6  24
 7  STAL OSTRÓW WLKP.  9  6  -16
 8 KOLEJARZ RAWICZ  9 6  -75
 9  WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA  9  4  -137
 10  SPÓJNIA WROCŁAW  9  2  -137

 

Punkty dla LKM – UNIA Leszno zdobywali:

   M  B  1  2  3  4  D  U  PKT
 Józef Olejniczak 9 27  25  1      1    77
 Stanisław Glapiak  9  27  21  4  1      72
 Henryk Woźniak  9  27  15  8  2 1    1  63
 Jan Malinowski  9 27   5  6  1  1   39
Kazimierz Bentke  8  18  1  5  7    5      20
 Stanisław Przybylski  9 11     5  2  3    1  12
 Zbigniew Chałupczak  5  12    3  5  3    1  11
 Jan Najdrowski  3  4  1    2      5
 Zbigniew Sander  6  3        3      0
 Ryszard Gościniak  1  ns              ns

 

 Punktacja nie kompletna  Przybylski Chałupczak Najdrowski Sander Gościniak

 

Najlepszym zawodnikiem ligi został Józef Olejniczak uzyskując średnią  2,85

 

Drugim zawodnikiem ligi według średniej biegowej był Stanisław Glapiak – 2,66


 
 

 

Drużynowy Mistrz Polski 1951 rok

Od lewej
Kazimierz Bentke Józef Olejniczak Stanisław Glapiak
Henryk Woźniak Jan Malinowski Zbigniew Chałupczak 
Stanisław Przybylski Zbigniew Sander 
kierownik drużyny – Wacław Otto


ROZGRYWKI LIGI OKRĘGOWEJ


W rozgrywkach tych rywalizowano startym systemem trójmeczy.

 

17.06.1951r. Leszno    UNIA II Leszno – 21p. 
STAL Zielona Góra – 14p. STAL Gorzów – 13p.

 

15.07. 1951r. Poznań  WŁÓKNIARZ Piła – 17 p.
UNIA II Leszno – 16 p. GWARDIA Poznań – 12 p.

 

19.08. 1951r. Poznań UNIA II Leszno – 22 p.
GWARDIA Krotoszyn – 16 p. UNIA Poznań – 14 p.

 

16.09. 1951r. Gorzów UNIA II Leszno – 15 p.
GWARDIA Gorzów – 15 p. STAL Ostrów – 9 p. 

 

Zespól rezerw Unii Leszno zajął w lidze okręgowej po rozegraniu czterech czwórmeczy 
2 miejsce zdobywając 10,5 punktów oraz 74 punkty meczowe


Punkty dla zespołu UNIA II zdobywali

Tadeusz Tomaszewski – 29 p.  Teodor Pogorzelski –  24 p.
Władysław Okoniewski – 17 p.  Kazimierz Majowicz – 4 p.
Bolesław Ciesielski  - 0 p.  Franciszek Kutrowski – 0  p.
Lech Majowicz – 0 p.




JÓZEF OLEJNICZAK NA STADIONIE SOKOLŁA
foto z archiwum  Stanisława Bauty
 
Przycisk Facebook "Lubię to"
 
Reklama
 
 

=> Chcesz darmową stronę ? Kliknij tutaj! <=