Unia Leszno po raz drugi zdobywa tytuł Drużynowego Mistrza Polski

24.09.w  Szczyrku podczas Rajdu Górskiego po raz  ostatni raz wystartował  Alfreda Smoczyka

26.09. Alfred Smoczyk zginął w wypadku drogowym pod Lesznem.
30.09. w Lesznie odbył się pogrzeb Alfreda Smoczyka Pogrzeb Alfreda Smoczyka wzięło w nim udział  całe społeczeństwo Leszna, liczne delegacje, przedstawiciele władz sportowych oddając hołd znakomitemu sportowcowi i człowiekowi. Prezydent Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Bolesław Bierut odznaczył pośmiertnie Alfreda Smoczyka  Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restutita, który wręczono ojcu zmarłego sportowca.

08.10. rozegrano w Krakowie Finał Indywidualnych Mistrzostw Polski
W uznaniu wielkiego talentu zmarłego Alfreda Smoczyka, władze Polskiego Związku Motorowego podjęły decyzję, że właśnie jemu pośmiertnie zostanie przyznany tytuł Indywidualnego Mistrza Polski, a uczestnicy krakowskiego finału walczyli jedynie o tytuły wicemistrzów. Finał w pięknym stylu wygrał Józef Olejniczak, który rozstrzygnął na swoją korzyść wszystkie wyścigi ,w których startował.
 Po latach tytuł mistrzowski powrócił do  Józefa Olejniczaka  a Alfred Smoczyk został honorowym mistrzem Polski

1951 rok

Unia po raz trzeci jest najlepsza w rozgrywkach o Drużynowe Mistrzostwo Polski.

07.10. rozegrano I Memoriał im. Alfreda Smoczyka zwyciężył leszczynianin  Stanisław Glapiak

Na zakończenie sezonu władze sportowe doceniły osiągnięcia Józefa Olejniczaka, przyznając leszczynianinowi jako pierwszemu polskiemu żużlowcowi tytuł MISTRZA SPORTU.

1952 rok

Unia po raz czwarty zdobywa Drużynowe Mistrzostwo Polski

18.04. uchwałą prezydium Miejskiej Rady Narodowej, przyznano K.S. Unia Leszno teren byłego stadionu miejskiego.

16.05. zawiązał się Komitet Budowy Stadionu, w skład którego wchodzili :
J. Bartlewicz (przewodniczący), R. Nadolny. Olejniczak, St. Krzymiński, J. Papież.

28.09.rozegrano II Memoriał im. Alfreda Smoczyka . Zwycięzcą został Marian Kuśnierek

10.10. na konferencji CRZZ zawładającej teraz ligą, padł postulat likwidacji żużla w naszym kraju w ogóle ! Ta dyscyplina nie propaguje ducha socjalistycznego wychowania – mówiono. Powoływano się na  Czechosłowacje i  Węgier gdzie żużel praktycznie nie istniał i chciano ten wzorzec przenieś na polski grunt. Smutna była zatem przerwa zimowa przełomu lat 1952 / 1953 dla wszystkich entuzjastów żużla w naszym kraju.

1953 rok

Leszczyńska Unia zdobyła po raz piąty tytuł Drużynowego Mistrza Polski

19 .04. odbyło się uroczyste otwarcie nowego stadionu w Lesznie, na które przybyło 15 tysięcy widzów. Rozegrano wówczas mecz żużlowy ze Stalą Ostrów. Otwarcia obiektu  dokonał  I sekretarz Km PZPR – Szczepański. W imieniu Komitetu Budowy Stadionu przemówił jego przewodniczący J. Bartlewicz. Następnie Józef Olejniczak w asyście Stanisława Glapiaka i Romana Wielgosza wciągnął na maszt flagę narodową. Zawodnicy Unii Leszno pokonali drużynę z Ostrowa 29 – 25, a najlepszym zawodnikiem meczu był Stanisław Glapiak, pierwszy rekordzista toru, którego długość wynosiła 386 metrów, a szerokość 10 metrów. Czas Stanisława Glapiaka – 1,20,0 minut

13.09. rozegrano III Memoriał im. Alfreda Smoczyka ,zwycięzcą został Bolesław Bonin z Bydgoskiej Gwardii.
Memoriał rozegrano jednocześnie jako III eliminację Indywidualnych Mistrzostw Polski. Dwóch zawodników Bolesław Bonin oraz Tadeusz Fijałkowski zdobyło po 10 punktów. Dla punktacji mistrzostw nie miało to większego znaczenia, ale trzeba było wyłonić zwycięzcę Memoriału Alferda Smoczyka . Rozegrano dodatkowy wyścig. Ten dodatkowy wyścig wyłaniający zwycięzcę Memoriału  przeszedł do historii jako pierwszy barażowy wyścig rozegrany w zawodach o Indywidualne Mistrzostwo Polski.

25.10. rozegrano w Lesznie Indywidualne Mistrzostwa Okręgu Poznańskiego na maszynach przystosowanych . Zwycięzcą został zawodnik Unii  Zdzisław Waliński

11.11. miał się odbyć w Inowrocławiu trójmecz towarzyski pomiędzy Gwardią Śrem Unią II Leszno i gospodarzami – Unią Inowrocław. W przeddzień zawodów 10. Listopada w czasie zorganizowanego dla gości treningu doszło do tragicznego wypadku. Zawodnik Unii II Leszno – FRANCISZEK KUTROWSKIjak to opisuje niezbyt precyzyjnie ówczesny dziennikarz: “... wpada na bandę, uderza głową w drzewo i ginie na miejscu”. Po tym wydarzeniu leszczynianie rezygnują ze startu w trójmeczu. Dopiero później specjalnie powołana komisja zbadała przyczyny śmiertelnego wypadku. Stwierdzono, że bieżnia inowrocławskiego stadionu nie spełnia wymogów bezpieczeństwa i wydano zakaz organizowania na niej zawodów. Franciszek Kutrowski był początkującym zawodnikiem Unii, był pierwszym  zawodnikiem w Polsce który zmarł w wyniku obrażeń odniesionych na torze.

W Krotoszynie zadebiutował w barwach Unii Leszno Henryk Żyto

1954 rok

Unia po raz szósty wywalczyła tytuł Drużynowego Mistrza Polski

08.08. rozegrano IV Memoriał im. Alfreda Smoczyka. Memoriał ponownie został rozegrany jako eliminacja Indywidualnych Mistrzostw Polski . Zwyciężył leszczynianin Andrzej Krzesiński

1955 rok

2 miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Polski wywalczył dla Unii  Andrzej Krzesiński

21.08. V Memoriał im. Alfreda Smoczyka zdobył Edward Kupczyński z wrocławskiej Sparty.

29.09. leszczyński klub po raz trzeci został okryty żałobą . Na szosie w kierunku na Poznań przed mostem kolejowym w Gronowie  w wypadku motocyklowym zginął młody utalentowany zawodnik Stanisław Kowalski

1956 rok

W  roku tym ukonstytuował się nowy zarząd klubu . Prezesem został Józef Kania. Pomimo trudnej sytuacji finansowej, zarząd klubu podjął decyzję o zakupie dwóch najnowszych maszyn, produkcji polskiej marki FIS oraz części zamiennych do posiadanych motocykli żużlowych.

22.07. rozegrano na leszczyńskim torze po raz pierwszy Międzynarodowy Turniej o Puchar TKS UNIA Leszno zwycięzcą został Szwed Allan Nilsson

19.08.rozegrano  VI Memoriał im. Alfreda Smoczyka, zwyciężył Indywidualny Mistrz Polski  Florian Kapała z rawickiego Kolejarza.

W rozgrywkach o Drużynowe Mistrzostwo Polski Unia Leszno zajeła 7 miejsce  i spadła po raz pierwszy  do II  ligi

1957 rok

Nastąpiła kolejna  reorganizacja polskiego sportu związkowego w wyniku której KS Unia przechodzi pod patronat Federacji Sportowej “Ogniwo” (Związek Zawodowy Pracowników Gospodarki Komunalnej) , z siedzibą w Warszawie. W pierwszym okresie klub uzyskał z stamtąd dużą pomoc.

W rozgrywkach o Drużynowe Mistrzostwo Polski II ligi drużyna leszczyńska zajęła 2 miejsce i ponownie awansowała do ekstraligi.

Na stażu szkoleniowym przebywali w leszczyńskim klubie Austriacy – Durhamer i Bossner.

28.07.rozegrano w Lesznie Międzynarodowy Turniej Indywidualny. Z udziałem zawodników  Szwecji, Austrii i czołówki Polski. Zwyciężył Bernt Nilsson z Szwecji.

15.08. rozegrano na leszczyńskim torze eliminację Indywidualnych Mistrzostw Polski. Z kompletem punktów zwyciężył rybniczanin Joachim Maj.

15.09. VII Memoriał im. Alfreda Smoczyka zdobywa po raz pierwszy leszczynianin Henryk Żyto – wyrastający na markowego zawodnika.

17.10. w Lesznie odbyło się jedno ze spotkań rozgrywanych z reprezentacją Australzaji, w którym Polacy zwyciężyli 43 – 35.

1958 rok

W rozgrywkach o Drużynowe Mistrzostwa Polski Unia Zdobyła tytuł II vicemistrza Polski

04.05. zawodnicy Unii Zdzisław Waliński oraz Henryk Żyto po raz pierwszy w historii klubu wystartowali w eliminacjach do Indywidualnych Mistrzostw Świata

22.06. Rozegrano w Lesznie mecz Polska – Szwecja. Zwyciężyli goście ze Szwecji 73 – 35. Najlepszym zawodnikiem był  Ove Fundin zdobywca 18 punktów

21.09. rozegrano VIII Memoriał im. Alfreda Smoczyka po raz drugi zwyciężył Henryk Żyto

26.10. rozegrano na leszczyńskim torze Międzynarodowe Zawody Drużynowe. Leszczyńska Unia podejmowała drużynie Wiedeń z Austrii.Spotkanie zakończyło się wysokim zwycięstwem gospodarzy 53 – 18

1959 rok

27.09.rozegrano IX Memoriał im. Alfreda Smoczyka. Zwyciężył po raz trzeci z rzędu Henryk Żyto. Zdobywając tym samym jako pierwszy zawodnik w historii memoriału, puchar memoriałowy na własność.